W dniu 2013-03-22 weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy Prawo Telekomunikacyjne (art. 173: https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2012/1445). Przygotowaliśmy dla Was bezpłatnie gotowy wzór Polityki Prywatności – przyda się, bo nowelizacja nakłada na właścicieli serwisów internetowych obowiązek informowania użytkowników strony o plikach, które internauta serwis umieszcza w komputerze użytkownika. Co więcej – niezbędne okazuje się pozyskanie od internauty zgody na takie działania…

Jak w praktyce podejść do realizacji obowiązku?

O ile zgoda może być wyrażona poprzez odpowiednie ustawienie przeglądarki internetowej, o tyle większej uwagi wymaga zagadnienie informacyjne. Ustawa nakazuje informowanie użytkownika w widocznym miejscu. Co więcej – większość serwisów internetowych składa się z wielu podstron i trudno przyjąć, że użytkownik rozpocznie nawigację właśnie od strony głównej. Dlatego rekomendowane przez nas sposoby poinformowania użytkownika, to, opcjonalnie:

  1. Stopka strony
  2. Nagłówek strony
  3. Informacja w tzw. lightboksie, ewentualnie pop-up’ie.

​Zakres informacji

Informacja powinna wyczerpująco opisać rodzaje plików (cookies), jakie serwis może pozostawiać w komputerze użytkownika, a także instruować użytkownika na temat tego, jak może zrezygnować z tych plików. Ponieważ zakres informacji wydaje się dość szeroki, proponujemy umieszczenie szczegółowych wskazówek w Polityce Prywatności, natomiast w informacji jedynie odesłanie do tej polityki. Tak właśnie zrobiliśmy w naszym serwisie.

Bezpłatny wzór do pobrania

Dla czytelników naszego bloga przygotowaliśmy bezpłatnie wzór polityki prywatności. Wydaje się to najlepszym sposobem na realizację ustawowego obowiązku. Jeśli Twój serwis internetowy nie posiada jeszcze polityki prywatności – najwyższy czas to zmienić. Ustawodawca przewidział bowiem kary finansowe za niedostosowanie się do tego obowiązku. Pobierz wzór polityki prywatności, dopasuj do szczegółów Twojego serwisu i korzystaj. Podeślij link do tej strony znajomym, którzy też prowadzą swoje serwisy internetowe – może im się przydać!

pobierzbezplatnie